Jak stworzyć plik PDF?

Pliki PDF są skompresowaną formą plików w języku opisu stron Post Script. Ich największą zaletą jest to, że praktycznie niezależnie od systemu, na którym są oglądane i od złożoności elementów, które zwierają (tekst, kroje czcionek, wysokiej jakości grafika), wyglądają identycznie na każdym komputerze, systemie operacyjnym itp. Tym samym są najlepszym sposobem publikowania złożonych dokumentów, przygotowywania prac do druku itp.

Najpowszechniejszym sposobem oglądania plików PDF jest program Acrobat Reader firmy Adobe. Piki te można też oglądać za pomocą Foxit Reader, programu znacznie mniejszego do ściągnięcia i instalacji.

Powszechnym problemem jest brak narzędzi do darmowego tworzenia plików PDF. Tzn. istnieje wiele programów, które jednak dołączają znak wodny do przygotowanych dokumentów, albo wyświetlają reklamy, albo mają ograniczoną funkcjonalność. Z własnego doświadczenia mogę polecić jeden z programów działający jak drukarka systemowa (pliki PDF to w gruncie rzeczy dokumenty będące pewną formą wydruku w Post Script, tyle że do pliku), jest nim polski:

Alternatywą dla niego może być PrimoPDF, także darmowy program, działający jako drukarka systemowa, ale mający bardziej rozbudowane opcje tworzenia plików PDF:

Okazuje się też, że istnieje narzędzie online to tworzenia plików PDF, jest nim:

Reklamy

1 Response to “Jak stworzyć plik PDF?”  1. 1 Tworzenie i edycja PDF online « Grafika Trackback o 7 lipca 2008 o 11:21
Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: