Jak współpracować zdalnie z klientem?

Zawód grafika, twórcy stron www lub innego rodzaju projektanta jest zawodem wolnym. Nie tylko w aspekcie czasu pracy, ale też przestrzeni. Szczególnie obecnie, gdy komputer zastąpił biuro projektowe, a e-mail spotkania biznesowe, co raz częściej projekty można prowadzić bez fizycznego kontaktu z klientem. Oczywiście nie jest to idealna sytuacja. Trudno zastąpić rozmowę w cztery oczy oraz kartkę papieru i ołówek, za pomocą których jesteśmy w stanie na bieżąco wizualizować każdy pomysł. E-mail lub telefon nie są bowiem w stanie dorównać multimedialności przekazu osobistego, czy też jego interaktywności. W takim momencie potrzebujemy narzędzi do pracy grupowej. W Internecie istnieje już kilka takich darmowych serwisów.

Najbardziej znany jest Basecamp. To serwis internetowy, który oferuje różnorodne narzędzia współpracy, takie jak:

  • Campfire do prowadzenia rozmów online, wysyłania obrazów i przekazywania plików (w wersji darmowej możemy mieć 4 dyskutantów i 10MB plików),
  • Backpack do przechowywania notatek, zdjęć, plików, list i prowadzenie kalendarza,
  • Writeboard do wspólnego tworzenia i redagowania dokumentów tekstowych.

Podobny zestaw narzędzi wchodzi w skład projektu ZOHO Office. Pojawił się też projekt 8apps (sieć społeczna, wymiana zadań i burze mózgów), niestety jest dopiero w fazie beta i dostępny tylko na zasadzie zaproszenia.

Można też zorganizować sobie konferencje audio i wideo na serwisie Wengomeeting, albo wspólnie rysować i tworzyć schematy w serwisie Gliffy lub też komentować elementy projektów graficznych przy wykorzystaniu opcji Note w serwisie Flickr.

Bardzo ciekawym narzędziem do graficznego komentowania projektów stron WWW może być serwis Sketchr, który umożliwia rysowanie online, w tym na podkładzie, którym może być dowolna strona.

Aby w końcu spotkać się osobiście z większą grupą osób, warto z kolei zaaranżować takie spotkanie przy pomocy serwisu MeetWithApproval.

Z kilkoma innymi narzędziami przydatnymi szczególnie przy tworzeniu stron WWW, można się zapoznać na stronie – A Roundup for “Developers, Developers, Developers…”.

Reklamy

1 Response to “Jak współpracować zdalnie z klientem?”  1. 1 Praca grupowa nad dokumentami i grafiką « Grafika Trackback o 27 października 2008 o 22:41
Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: