Jak stworzyć własną, darmową stronę www (bez reklam)?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić firmę bez strony www, a w wielu przypadkach jej posiadanie staje się tez standardem wśród osób prywatnych. Trudno się temu dziwić, gdy naturalnym odruchem staje się wpisywanie nazwy firmy lub nazwiska nieznanej osoby w wyszukiwarce internetowej. Tym bardziej warto zadbać o to, żeby szukające nas osoby znalazły coś sensownego na nasz temat.

Oczywiście najrozsądniejsze jest wykupienie domeny, stworzenie strony www (chociażby małej wizytówki) i opłacenie hostingu. Dla wielu jednak firm, a w szczególności osób prywatnych, jest to zbyt duże obciążenie finansowe. W takim przypadku warto pomyśleć o serwisach pozwalających za darmo założyć własną stronę www. Dodatkowo, gdy nie znamy się na ich tworzeniu (HTML, CSS), szczególnie przydadzą nam się te, które oferują estetyczne, gotowe szablony, które będziemy mogli w prosty sposób sami edytować. Warto też, by stworzona tak strona nie wyświetlała reklam. Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań, pozwalających stworzyć własną stronę www bez żadnych opłat (niestety trudno mi zagwarantować brak reklam):

  • Google Page Creator – część serwisu Google, oferująca 100MB na własną stronę o adresie nazwa.googlepages.com, udostępniająca prosty edytor i szablony stron, jest to szczególnie ciekawa oferta, biorąc pod uwagę pozostałe narzędzia oferowane prze Google, jak: poczta (>2.5GB), kalendarz, edytor tekstowy, albumy zdjęć (1GB) itp.
  • Weebly – ciekawy projekt, z przystępnym interfejsem i wieloma szablonami, umożliwiający założenie strony w domenie nazwa.weebly.com, wygląda na to, że jest wciąż w fazie beta, nie doszukałem się też informacji o pojemności konta.
  • SiteKreator – serwis nastawiony na usługi płatne, ale oferuje wersję Free z 10MB na stronę w domenie http://www.sitekreator.com/nazwa/ z pięcioma szablonami.
  • WordPress – czyli serwis, na którym znajduje się niniejszy blog, oferuje 50MB na własne dane (jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, ppt) w domenie nazwa.wordpress.com, zalety to brak reklam, spory wybór szablonów i możliwość używania jednego z najlepszych systemów blogowych, niestety raczej nie nadaje się on do tworzenia statycznych stron, prezentacji firmy itp.
  • Carbonmade – darmowy serwis dla artystów umożliwiający łatwe stworzenie estetycznej galerii swoich prac w domenie nazwa.carbonmade.com (do 5 projektów i maksimum 35 obrazów, plus strona o sobie – ograniczenie ilościowe można obejść umieszczając kolaże, a nie pojedyncze obrazy).

Niestety okazuje się, że za darmo nie można oczekiwać wiele, a już na pewno gwarancji, że wybrany serwis będzie działał dokładnie tak jak chcemy i bez niekorzystnych zmian. W wielu przypadkach warto więc zainwestować ok. 100pln w tani, roczny hosting i darmową domenę jak art.pl (polska, darmowa domena dla artystów), a stronę www stworzyć samemu (wykorzystując narzędzia wymienione w poprzednich poradach). Warto też się zapoznać z podstawami tworzenia stron WWW, chociażby na serwisie „Web Design from Scratch”. Gdy jednak nie umiemy tworzyć stron www i nie chcemy wydawać pieniędzy, istnieje jak widać kilka serwisów pozwalających nam na zaistnienie w sieci.

Reklamy


%d blogerów lubi to: