Skąd zdobyć darmowe fonty?

W pracy grafika typografia odgrywa niebagatelną rolę. Przemyślany dobór odmian i typów pisma może z powodzeniem zastąpić niejeden wymyślny element graficzny.  Problemem często bywa jednak dostęp do ciekawych krojów pisma, oddających nasze zmierzenia projektowe. O ile w sieci istnieje mnóstwo darmowych fontów, najczęściej są to efekciarskie popisy, których rezultatem jest font o ograniczonej używalności i niepełnym wykonaniu. Należy bowiem pamiętać, że profesjonalna typografia opiera się o czytelną formę danego kroju, profesjonalnie wykonane kontury znaków i dopracowany kerning, czyli spasowanie odległości pomiędzy rożnymi znakami w danym foncie. Dobrze też, gdy mamy do dyspozycji całą rodzinę znaków (pogrubione, kursywę, zwężone, poszerzone itp.). Osobnym, ale bardzo ważnym problemem, jest też fakt, że niewiele ogólnodostępnych fontów ma polskie znaki diakrytyczne (ą,ś,ć…).

Dlatego też warto inwestować w  profesjonalne oprogramowanie do obróbki grafiki (ze stajni Corela lub Adobe), do których dołączane są profesjonalne fonty z polskimi znakami. Jeżeli jednak ich nie używamy, korzystamy z innych programów, lub po prostu szukamy nowych, ciekawych krojów pisma warto zainteresować się następującymi stronami i rozwiązaniami (wymieniam zarówno te z polskimi znakami, jak i inne ciekawe, ale niestety bez nich):

Warto się zapoznać z tymi zasobami, żeby nie tkwić w przekonaniu, że jedynymi, słusznymi krojami pisma są Arial i Times New Roman.

PS. Przekleństwem współczesnych dokumentów jest nadużywanie fontu Times New Roman, domyślnego fontu programu MS Word i przeglądarek internetowych pracujących w systemie Windows. Okazuje się jednak, że pracownicy biurowi tak się do niego przyzwyczaili, że odczuwają irracjonalny dyskomfort czytając długie teksty napisane innym krojem pisma. Może nowe fonty z Visty zmienią te przyzwyczajenia.

Reklamy

11 Responses to “Skąd zdobyć darmowe fonty?”


 1. 1 kik 26 czerwca 2007 o 15:05

  Zero komentarzy a ciekawe linki, chociażby do smashingmagazine, genialna stronka. Poza tym ciekawe porady w artykule o wyborze aparatu, wpadłem przypadkiem na stronę czytając o zoomach, szumach, matrycach i innych.

  pozdrawiam

 2. 2 momo 13 lipca 2007 o 10:56

  Bardzo pomocne linki i wskazówki, dzięki!

 3. 3 Smoke 14 stycznia 2008 o 18:15

  Moim ulubionym serwisem jest dafont.com – choć nie ma tam polskich czcionek (a w każdym razie żadnych sobie nie przypominam).

  Fajne linki, dzięki :)

 4. 4 ImpeR 22 marca 2008 o 0:44

  bardzo ciekawa stronka, ciekawe linki, dużo ciekawych informacji.
  Pozdrawiam

 5. 5 Mari 12 lutego 2009 o 0:28

  Ciekawe i przydatne informacje. Super i dziękuję za porady i linki!

 6. 6 print-tech 21 stycznia 2010 o 3:18

  Zapraszam wkrotce do serwisu http://www.print-portal.pl
  Portal jest tematyczenie powiazany z tym blogiem

 7. 7 hugo 8 marca 2010 o 9:36

  Ciekawy jest Nessus, do ściągnięcia z nessusfont.pl

 8. 8 marek 9 Maj 2010 o 1:50

  sprawdzcie http://www.itype.pl – fonty z możliwością sprawdzenia online i sporo polskich


 1. 1 fonty polskie darmowe « ohy002 Trackback o 23 grudnia 2007 o 7:53
Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: