Infografika

Tak jak wspomniałem w poprzedniej notce intryguje mnie infografika, czyli sposoby na estetyczną, przystępną, przejrzystą, a często zaskakującą prezentację danych, informacji, czy tez wiedzy. Jeżeli ktoś chciałbym zobaczyć na czym polega wykorzystanie infografiki polezam następujące strony:

To tyle jeżeli chodzi o poważniejsze źródła, oczywiście infografika może być częścią bardziej przyziemnych rozrywek:

W pewnym sensie prezentacja danych jest już pełnoprawną częścią sztuki filmowej i reklamy. Wystarczy spojrzeć na filmy science fiction lub szpiegowskie, te wszystkie migające komunikaty, kolorowe okienka, wykresy, namiary. Jest newt człowiek, który zajmuje się tworzeniem interfejsów do filmów:

Jeżeli macie ochotę zakosztować w futurystycznych interfejsach, polecam ściągniecie któregoś z wygaszaczy ekranów pozwalających na dynamiczną wizualizację informacji. Kilka rozwiązań tego typu znajdziecie na tej stronie:

Reklamy

8 Responses to “Infografika”


 1. 1 Marek Jeleśniański 15 kwietnia 2008 o 20:41

  Fajnie przedstawiłeś ten temat :) Najczęściej infografika definiowana jest bardzo płytko – że się tak wyrażę. I dzięki za linki!

  Pozdrawiam :)

 2. 2 Piękne kłamstwa - inspirująca infografika 3 sierpnia 2010 o 19:36

  Właśnie startuje nowy blog, którego celem jest zbieranie i komentowanie przykładów dobrych i inspirujących infografik. Liczę na to, że znajdzie się na polskim rynku wystarczające grono osób zainteresowanych tym tematem, aby strona zaczęła żyć.

 3. 3 Agatka 24 listopada 2010 o 10:58

  Teraz jest nawet taki konkurs na taką infografikę o Polski Internecie na antyweb.pl. Mi się powiem szczerze podoba propozycja firmy dook.pl. Masz rację na pewno graficzne pokazanie problemu jest czytelniejsze i ułatwia ludziom zapamiętanie.

 4. 4 konradoo 25 listopada 2010 o 2:35

  w ogole wystartowal niedawno konkurs w ktorym glosujemy na najlepsza infografike o polskim internecie. Moim zdaniem zdecydowanie faworytem jest numer 6 . http://antyweb.pl/polskim-internetem-prawie-na-powaznie-kolejna-bardzo-dobra-infografika-konkursowa/

 5. 5 Szablony Allegro 27 października 2012 o 15:11

  Jak najbardziej jestem za ikonografiką, to czytelny i przejrzysty sposób przedstawienia jakiś informacji.


 1. 1 Wizualizacja danych i infografika - ciekawe linki « Grafika Trackback o 19 kwietnia 2008 o 20:40
 2. 2 Czerwony Kapturek w wersji infograficznej « Grafika Trackback o 22 marca 2009 o 23:18
 3. 3 Infografika - narzędzie PR | Blog Tabasco Trackback o 23 lutego 2010 o 22:58
Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: