Typografia

Ciekawa typografia staje się co raz ważniejszym elementem publikacji elektronicznych. Może to tęsknota za tradycyjnymi mediami, może wynik poszukiwania efektywnych sposobów przekazu informacji, a może po prostu znudzenie elementami graficznymi, których chyba już wszystkie możliwe rodzaje zostały przerobione w interfejsach graficznych i na stronach www. Chciałbym przedstwić dzisiaj kilka źródeł informacji na temat typografii internetowej:

P.S. Ostatnio tknęła mnie myśl, że w czasach RSSów projekt graficzny witryny (szczególnie bloga) i jego typografia przestaje mieć znaczenie. Użytkownicy i tak czytają wiadomości w swoich czytnikach i jedyne, czym można się wyróżnić to dobór słów, zdjęć ilustracyjnych i wypunktowań. Czyżby to był ostateczny koniec przerostu formy nad treścią?

Reklamy

1 Response to “Typografia”


  1. 1 DrYoung 14 lutego 2008 o 10:20

    Trochę nie na temat, ale ja tam bym wolał, żeby w normalnych książkach wrócił przerost formy nad treścią, tj. żeby w ogóle wróciła forma. Ale w sumie nie należy się dziwić; jeśli wydawca nie daje kasy nawet na korektę, to trudno oczekiwać, żeby dawał na profesjonalny skład tekstu, który zachowywałby zasady polskiej typografii. Albo jakiekolwiek zasady. Zresztą gospodynie z Gdańska wychowane na edytorach typu Word w ogóle i tak nie zauważą różnicy.


Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: