CMS dla każdego i bez instalacji

Jakiś czas temu pisałem o tym, jak ułatwić sobie współprace z klientem, dla którego tworzy się stronę www. W notce „Ciekawy serwis: Jumpchart” przedstwaiłem darmowy serwis, w którym można w stosunkowo prosty sposób stworzyć szkielt serwisu www i wpełnić go treścią, a następnie przesłać taki surowy materiał do opracowania strony graficznej. Kolejnym problemem na jaki napotykamy tworząc dla kogoś stronę www jest jej późniejsza aktualizacja. Jeżlei nie chcemy byc nagażowani przez własciciela strony przy każdej poprawce tekstu, czy inne zawartości serwisu, warto zainwestować w system zarządzania treścią, czyli CMS (ang. Content Management System). Nie zawsze mamy jednak możliwość jako zainstalowania, albo po prostu nie jesteśmy biegli w konfiguracji tego typu systemów.

W takim przypadku z pomocą przychodzą dwa niezwykle ciekawe serwisy, pozwalające za darmo i każdemu edytować zawartość dowolnej strony. To systemy CMS działające jako aplikacje webowe, których nie trzeba instalować i można korzystać z nich zdalnie.

Pierwszy z nich to TypeRoom Lite, serwis który umożliwia edytowanie zawartości dowolnej strony www, której adres wpiszemy na stronie startowej serwisu. Następnie taką stronę, łącznie z dodanymi do niej elementami, można zaktualizować przez FTP (trzeba znać oczywiście hasło do serwera, na którym jest ona umieszczona, więc jest to opcja raczej dla samych webmasterów), można też wysłać mailem np. na adres webmastera, który zadba już o publikację zmian, albo sciągnąć sobie poprawioną wersję na swój komputer i przekazać osobie odpowiedzialnej za utrzymanie strony (ściągnięte strony zachowują w swoim kodzie oryginalny układ odwołań i katalogów).

Drugi serwis idzie o krok dalej. CushyCMS jest pełnowartościowym CMSem, oczywiście też dziłąjącym zdalnie, ale to projektant srony decyduje kto i co może zmieniać (klient loguje się na swoje specjalne konto, z przydzielonym zakresem stron do edycji), a co ważnijsze jakie elementy strony można zmieniać (edytowalne obszary strony oznaczane są przez class=”cushycms”). Dzięki takiemu rozwiązaniu, system można ustawić tak, że np. nagłówki i tekst wprowadzajćy na stronie może być niezmienny, a dział z aktualnościami już tak.

Sądzę, że warto się zainteresować oboma rozwiązaniami, jeżeli chcemy przerzucić część prac edycyjnych na właściciela strony, jednocześnie zapewniając sobie kontrolę nad ich efektami. Nie ma bowiem nic gorszego niż domorosłe próby aktualizacji stron, kończące się koszmarkami edycyjnymi, a nawet zniszczeniem całego projektu.

P.S. Inny, podobny serwis to:

Reklamy

1 Response to “CMS dla każdego i bez instalacji”  1. 1 CMS dla potrzeb portfolio « Grafika Trackback o 24 września 2010 o 21:25
Comments are currently closed.
%d blogerów lubi to: