RSSy po swojemu

Jakiś czas temu w notce „Ciekawe serwisy: RSS inaczej” opisywałem rożne serwisy pokazujące w niestandardowy sposób podane RSSy lub wiadomości ze świata. Dzisiaj chciałbym pokazać kilka narzędzi, ułatwiających regularne czytanie wiadomości z ulubionych serwisów. Szczerze mówiąc, z powodu masy wyskakujących reklam na portalu gazety.pl i innych popularnych gazet, wiadomości ze świata mam zamiar czytać tylko przez niezaśmiecone kanały RSS.

Pierwszy serwis to xFruits, który po zarejestrowaniu pozwala tworzyć rożne agregacje kanałów RSS, do postaci nowego kanału, strony www, e-maila, pliku PDF lub na własnego bloga. Spodobał mi się z powodu mnogości opcji i prostoty użytkowania. Można w nim przykładowo złączyć kilka ulubionych RSSów w jedną stronę WWW i traktować jako osobisty dziennik, bez konieczności odpalania czytnika RSS.

Sokoro o osobistych dziennikach mowa, to ciekawym przykładem jest serwis Tabbloid, który na podstawie wpisanych RSSów generuje nam elegaancką gazetkę w postaci pliku PDF, wysyłanego na nasze konto pocztowe co tydzień lub codziennie. Jeżeli ktoś czyta kanały nieregularnie i chciałby sobie poczytać je na laptopie w drodze do pracy to całkiem ciekawa opcja.

Do rożnych kombinacji z zawartością stron WWW, RSSów, XMLów itp., służy serwis Dapper: The Data Mapper.  Jeszcze nie rozpoznałem jego możliwości, ale wygląda na to, że można za pomocą tego serwisu generować dowolne strumienie i wyciągi informacji, z dowolnych źródeł.

Ciekawe, że RSSy w pewnym sensie znacząco zmniejszaję istotność oprawy graficznej stron. Sczególnie tych z wiadomościami lub blogami. Wygląda na to, że teraz trzeba dbać nie tylko o oprwę graficzną całej strony, ale i odpowiednią ilustrację poszczególnych wiedomości (zdjęcia, rysunki, infografiki).

Reklamy


%d blogerów lubi to: