Strony www jako szybki notatnik

W sieci pojawiło się kilka ciekawych serwisów, umożliwiających szybkie tworzenie prostych stron www. Szukając zastosowania dla takich stron myślę, że mogą być świetnym miejscem na uzupełnianie wpisu na platformie mikro-blogowej (Twitter, Blip), zamieszczenie ogłoszenia, czy też sposobem na szybkie zanotowanie informacji lub przekopiowanie sobie treści z kilku stron do późniejszego przejrzenia. Wszystkie tego typu serwisy nie wymagają zalogowania, przypisują nam domyślny adres, ale możemy też go zmienić zgodnie z naszymi wymaganiami. Najprostsze to systemy do tworzenia pojedynczych stron:

Najciekawszym jednak przedstawicielem serwisów do szybkiego tworzenia notatek online jest serwis, który używam od kilkunasty miesięcy, czyli drop.io. Nie wymaga logowania, ale jeśli chcemy, możemy zabezpieczyć stronę hasłem (gościa i administratora), a liczba opcji jest długa i zaskakująca. Przydzielone na jeden adres 100MB można wypełniać dowolną zawartością (zdjęcia, pliki, tekst, linki). Dokumenty można podglądać dzięki wbudowanym przeglądarkom opartym m.in. o serwis Scribd iPaper, a zdjęcia edytować dzięki integracji z serwisem Aviary. Treść można dodawać przez wysyłanie maila na adres nazwa@drop.io (serwis może zatem służyć jako chwilowy adres e-mail). W USA można dodawać notatkę głosową dzwoniąc na unikany numer każdego drop’a, a nawet prowadzić rozmowy konferencyjne. Całość można wyświetlać jak blog, stronę, katalog plików lub prezentację online. O pojawieniu się nowych elementów (np. w użytku grupowym) można być powiadamiany przez e-mail lub RSS. Każdy drop ma wbudowany chat (można zrobić z niego swój własny kanał do rozmowy lub wykorzystać jako sposób wymiany myśli z użytkownikami pracującymi w trybie prezentacji). Całą zawartość drop’a można też ściągnąć w postaci pliku zip… Ufff, wszystkich, niezwykłe ciekawych opcji trudno tu wymienić. Szkoda tylko, że nie wszystkie dają się sensownie wykorzystać poza USA i że w darmowej wersji mamy tylko 100MB, ale na drobne „sprawunki” to wystarczy. Całość działa z otwartym systemem API w którym tworzone są rożne aplikacje wykorzystujące system drop.io (np. do wysyłania dużych plików znajomym).

Dla osób przekonanych do prowadzenia notatek online i dzielenia się nimi z innymi polecam natomiast serwis Springnote. Po założeniu konta, oferuje on: 2GB miejsca na notatki i pliki, hierarchiczną strukturę wpisów, możliwość śledzenia wpisów innych użytkowników, przedefiniowane wzory notatek, wstawianie tabel, filmów, map, kalendarzy, równań itp. Stworzone strony notatek można publikować z rożnymi prawami dostępu. Można je też ściągnąć jako pliki HTML.

Reklamy


%d blogerów lubi to: